החזר מס - למי מגיע ובאילו תנאים?

החזר מס - האם גם לי מגיע?

אנשים רבים לא מודעים לכך שבשלבים שונים בחייהם הם זכאים להחזר מס מהמדינה. חוסר המודעות נובע מאי הכרת חוקי המס המסובכים ומפחד מרשויות המס. אז בואו ננסה להבין יחד באילו מצבים ניתן לקבל החזר מס.

מהו החזר מס?

החזר מס, או כפי שהוא מכונה בפי רבים בטעות "תיאום מס", הוא סכום כסף שמקבלים בחזרה מרשויות המס בעקבות הגשת דו"ח שנתי עקב תשלום מס עודף. נפרט בהמשך איך מגיעים למצבים של תשלום מס עודף.​​​​​​​

איך לא לפחד ממס הכנסה?

אנשים רבים חוששים מהגשת דו"ח למס הכנסה. כדאי לדעת שאם אתם מגישים דו"ח למס הכנסה, אין זה אומר שנפתח לכם תיק קבוע ברשות המיסים, ולכן אין באמת ממה לחשוש. 

החזר מס
הבעיות מתחילות לרוב כאשר לא נעזרים באנשי מקצוע מתאימים. כאשר דו"ח לא מוגש באופן מקצועי, עלולים להגיע למצבים שבהם אתם נאלצים לשלם תוספת במקום לקבל החזר. רואי חשבון או יועצי מס יכולים לסייע לכם להגיש דו"ח מקצועי ותקין לחלוטין.

משרדנו מתגאה בצוות רואי חשבון יוצאי רשות המיסים ומס ההכנסה, בעלי ותק של עשרות שנים. הם מבצעים את הבדיקה הראשונית לזכאות שלכם ומוודאים שאכן משתלם לכם להגיש דו"ח לפני שמבצעים זאת בפועל, כדי למנוע חבות מס נוספת. רק כשאנחנו בטוחים שאכן מגיע לכם החזר מס אנו מגישים דו"ח לרשויות המס.
​​​​​​​

באילו תנאים מגיע החזר מס

1. שינויים במהלך השנה - חישוב המס נעשה על פי חישוב שנתי לתקופה שמתאריך ה-1.1 עד ל-31.12. לכן במידה ולא עבדתם בחלק מהשנה, כמו לדוגמה אם נסעתם לחו"ל לטיול באמצע השנה או הארכתן את חופשת הלידה מעבר לחופשת הלידה הממומנת על ידי הביטוח הלאומי, הרי שמס ההכנסה יפרוס את הכנסתכם בשנה זו על פני 12 חודשים, חישוב שיוביל כמעט בוודאות להחזר מס. אפילו היעדרות של חודש אחד יכולה להוביל למצב של החזר מס.

2. מקרה נפוץ מאד לזכאות להחזר מס מתרחש במידה ועבדתם במקום עבודה אחד ולאחר מכן עברתם במהלך השנה למקום עבודה אחר. אם הכנסתכם השתנתה או שלא עבדתם תקופה מסויימת במהלך השנה, הרי שהחישוב השנתי עשוי לזכות אתכם בהחזר מס. הדבר נכון גם במקרה שבו אדם מתפטר או מפוטר ומקבל דמי אבטלה הנמוכים ממשכורתו האחרונה ולאחר מכן חוזר לעבודה חדשה. בחישוב השנתי, ההכנסה הממוצעת נמוכה מחלק מהמשכורות במהלך השנה, וכך נוצרת זכאות להחזר מס.

יציאה לפנסיה

בשנה שבה יוצאים לפנסיה נוצרת לרוב זכאות להחזר מס, מכיוון שלרוב הפנסיה נמוכה מהמשכורת שקדמה לה. כמו כן, באותה השנה יתכן שפדיתם פיצויים או סכומים נוספים בזמן הפרישה שמהם מנכה המעסיק או חברת הביטוח\קרן הפנסיה מס במקור בשיעורי מס גבוהים. משרדנו מתמחה בפריסת סכומים אלו, מה שמאפשר להגיע לשיעורי מס נמוכים ולהחזרי מס גבוהים.

נקודות זיכוי

נקודת זיכוי מקנה הקטנה של סכום המס החודשי לתשלום. כל תושב ישראל זכאי ל-2.25 נקודות זיכוי לכל חודש.
מעבר לזה זכאים תושבי ישראל לנקודות זיכוי נוספות בתנאים מסויימים:

1. הורים לילדים עם נכויות. הורים לילדים עיוורים או חירשים, ילדים הסובלים משיתוק, פיגור ומבעיות רפואיות והתפתחותיות נוספות זכאים ל-2 נקודות זיכוי, וזכאים לרוב להחזרי מס. ניתן לבקש החזר מס רטרואקטיביים עד ל-6 שנים לאחור, החזר מס שיכול להסתכם במעל ל-30 אלף ₪. להחזר עבור השנים הקודמות מתווספים הפרשי הצמדה וריבית של 4 אחוז.

2. .הורים לילדים בעלי לקויות למידה שונות, כגון הפרעות קשב ,היפר אקטיביות, adhd וכדומה. לצורך קבלת נקודות זיכוי, על הילד לעבור ועדת השמה, אך ממש לא חייבים ללמוד בחינוך מיוחד בפועל כדי לקבל את נקודות הזיכוי! אם בני הזוג חיים בנפרד עקב גירושין, למשל, יהיו זכאים שני בני הזוג להחזר מס.
גם כאן שווי ההחזר בחישוב של 6 שנים אחורה יכול להגיע למעל ל-30 אלף ₪

3. נקודת זיכוי לבן זוג שאינו עובד. מקרה זה  חל על בני זוג שאחד מהם מעל גיל 60.

4. נקודת זיכוי לבן זוג לא עובד שהוא נכה, בתלוי באחוזי הנכות של בן הזוג.

החזרי מס לפנסיונרים:

תושבי ישראל מעל גיל 60 נהנים משיעורי מס נמוכים על הכנסות פסיביות כגון ריביות, רווחי הון ורווחים מניירות ערך ואגרות חוב. שיעורי המס על הכנסות אלו נעים בין 15-20%, אך מכיוון שגמלאים זכאים לנקודות זיכוי ושיעורי מס נמוכים, נוצרת זכאות להחזר מס.

משרדנו טיפל בהמוני פנסיונרים בעלי פנסיה נמוכה התלויים לפרנסתם ברווחי ניירות ערך, והצליח להשיג עבורם החזרי מס גבוהים, זאת לאחר שלתומם סברו ששיעורי המס בגין הכנסות ריבית ורווח מניירות ערך הם סופיים ולא ניתן לקבל עבורם החזר מס.

החזרי מס לאזרחים שמוכרים ניירות ערך ומקבלים ריבית בגין ניירות ערך:

ישראלים רבים המוכרים ניירות ערך וחוו הפסדי הון (עד שש שנים לאחור) גם הם אינם מודעים לכך שהם זכאים להחזר מס.

ניתן לקזז הפסד הון מניירות ערך גם מול רווח ממכירת נדל"ן, וההיפך. בנוסף, ניתן לאתר הפסד הון מניירות ערך מן העבר שלא קוזז לצרכי מס, ולקזז אותו ממס השבח שעליכם לשלם עבור דירה שרכשתם. במקרים רבים, ייעצנו ללקוחות למכור מניות מתיק ההשקעות שלהם שנמצאים בהפסד וליצור הפסד הון. באותו היום רכשנו מחדש את המניות באותו השער כמעט, ואת הפסד ההון קיזזנו מול מס לתשלום עבור מכירת קרקע או רכישת דירה להשקעה. כך זכה הלקוח להחזר מס ולא נפגע כלכלית, אלא שיפר את מצבו בהחזר מס שלא היה יכול לקבל באופן אחר. החזר כזה יכול להסתכם במאות אלפים ואף מיליונים של שקלים. 

ניתן לקזז הפסד הון גם מול ריבית מניירות ערך ודיווידנד באותה שנה ולקבל החזר מס. אם אתם מנהלים ניירות ערך בשני חשבונות בנק, הבנקים לא יקזזו הפסד מניירות ערך בבנק אחד מול רווח הון בבנק אחר או מריבית או דיווידנד. ניתן לקבל על כך החזר מול רשויות המס. גם אם מנהלים חשבון בבנק בחו"ל ניתן לקזז בהתאם.
מס ההכנסה מחייב בהגשת דו"ח את כל מי שמכר ניירות ערך ב-818 אלף ₪ באותה השנה. מדובר במחזור שגם משקיע קטן עשוי להגיע אליו, אם למשל קנה קרן כספית של 200 אלף ₪ בשנה ומכר אותה ארבע פעמים במהלך השנה.

לשם קבלת החזרי מס בתנאים שתיארנו ובתנאים נוספים, יש להגיש דו"ח שנתי לרשות המיסים. ושוב, חשוב מאד להגיש דו"ח מקצועי. נתקלנו במקרים רבים בהם נאלצנו להגיש תיקונים לדו"חות שגויים שהוגשו על יד גורמים לא מקצועיים.

אל תחששו ואל תמתינו עד שיהיה מאוחר מדי. לא בטוחים מה מגיע לכם בדיוק? פנו אלינו וקבלו ייעוץ ראשוני חינם כדי לברר את העניין.

Coi בניית אתרים