החזרי מס לפנסיונרים

החזרי מס לפנסיונרים שמס הכנסה לא מספר לכם עליהם

פנסיונרים רבים אינם מודעים לכך שמגיעים להם כספים רבים ממס הכנסה, ואפילו לא פונים לבדיקת העניין. זה מצער, מכיוון שבמקרים רבים מאד הם יכולים לקבל החזרי מס משמעותיים ביותר שיכולים להקל עליהם ולשפר את איכות חייהם. במקרים אחרים, יוכלו לקבל פטור ממס חלקי או מלא, שיפנה מהכנסתם יותר לצרכי המחייה. קראו את המדריך הקצר שלנו לקבלת החזרי מס לפנסיונרים:

האם גמלאים משלמים מס הכנסה?

כן, חלקית, והרבה פחות ממי שאינם גמלאים. מס ההכנסה מעניק פטור חלקי ממס על הפנסיה עד לתקרה מסויימת. סעיף 9א לפקודת מס הכנסה קובע פטור ממס הכנסה על הכנסות שמקורן בפנסיה, אם מקבל הפנסיה הגיע לגיל הפרישה (67 לגבר ו-62 לאישה) או עבר אותו. אחוזי הפטור הולכים וגדלים עם השנים, ונעים בין 43%-67%.

אני גמלאי/ מעל גיל 60. האם מגיעים לי החזרי מס?

התשובה היא כמעט תמיד כן, או לפחות – שווה לבדוק. ישנן מגוון סיבות שבעטיין יכול גמלאי/ מעל גיל 60 לקבל החזרי מס. בחוק נקבעו הטבות מס לפנסיונרים הקשורים להכנסות פסיביות כמו שכר דירה וריבית מאגרות חוב ודיבידנד, רווחים ממכירת דירה, רווחים משוק ההון, רווחים מפקדונות ומחסכונות, מחלה או פטור ממס בגין נכות, ועוד. הכנסות מפנסיה נמוכות באופן משמעותי בדרך כלל מהכנסות הרגילות ממשכורת. כאשר אנו זכאים לפנסיה נמוכה יחסית, ובנוסף זכאים לפטור נוסף כלשהו ממס ההכנסה, מתקבלת הכנסה כוללת נמוכה יחסית.

החזרי מס לפנסיונרים


אם, למשל, קיימת פנסיה החייבת בשיעור מס נמוך ובנוסף הכנסות כמו רווח או ריבית מניירות ערך, ההכנסות הנוספות ימוסו לפי שיעורי מס נמוכים מאד של 14%-0%. בעוד שמתחת לגיל 60 ממוסות הכנסות פסיביות כמו רווח מניירות ערך, ריביות, דיווידנדים ורווחים ממכירת נדל"ן בשיעור התחלתי של 30% מס ומעלה, מעל גיל 60 שיעור המס על הכנסות מסוג זה יורד מאד. אם הבנק ניכה את המס בגין הרווחים בשיעור המס המקסימלי מרווחינו מניירות ערך, מגיע לנו ככל הנראה החזר מס גדול. מבוגרים רבים אינם מודעים כלל להטבה זו, וחבל.

חלק מהקלות המס להם זכאים גמלאים אינן ניתנות אוטומטית, ועליכם לגשת לרשויות המס או לפנות לרואה חשבון כדי להשיגן. אם אינכם או לא הייתם עצמאים ואינכם מגישים דו"חות שנתיים לרשויות המס, לא תוכלו לקבל את החזרי המס ללא פנייה לרשויות המיסים או לגורם מקצועי שיסייע לכם בכך.


אפשר לקבל דוגמה קונקרטית?

כמובן – כאשר הבנק מנכה מרווחינו 25% מס, זה אינו מס סופי עבור פנסיונרים מעל גיל 60. אם הכנסתו של הגמלאי היא מפנסיה של 8,000 ₪ ברוטו לחודש, קיים פטור של 49% על הכנסה בסכום זה, ולכן הפנסיה לצורכי מס מחושבת רק כ-4,000 ₪. אם מסתבר בסוף השנה כי הרווחנו מריבית, דיוודנד או ניירות ערך 20,000 ₪, שיעור המס על רווחים אלו ימוסה רק ב-10% לערך, כלומר אנו חייבים במס בסך 2000 ₪ בלבד. אם הבנק ניכה מרווחינו 25%, כפי שהוא נוהג לעשות ללא הבחנה, הרי שכבר שילמנו 5000 ₪, ואנו זכאים להחזר מס של 3000 ₪ ממס ההכנסה. מכיוון שניתן להגיש בקשה להחזר מס עד לשש שנים לאחור, יתכן שאנו זכאים להחזר בגובה 18,000 ₪ (שש שנים כפול 3000 ₪). לצורך ההחזר צריך למלא טפסים מורכבים ולכן ניתן להסתייע במשרדנו שמומחה לנושא.


החזרי מס לפנסיונרים מסיבות נוספות

בשנה שבה פורשים לפנסיה, נוצרת ירידה בהכנסה מן הפנסיה לעומת המשכורת הרגילה. מכיוון שחישוב שיעורי המס הוא שנתי, לרוב ניתן לקבל החזר מס עבור החודשים בהם קיבלתם פנסיה היות ויש ירידה חדה בהכנסות. בנוסף, אם מקבלים פיצויים חייבים במס, ניתן לבקש לפרוס את ההכנסות מן הפיצויים לשנים הבאות. זה כדאי מכיוון שבשנים הללו הכנסתכם תהיה נמוכה יחסית, ותהיו זכאים לפטורים חלקיים או מלאים ממס. לכן תוכלו גם לקבל החזר מס עבור כספי הפיצויים.
לפנסיונרים רבים לוקח זמן עד שמסדירים את נושא קיבוע הזכויות שמעניק פטור נוסף לפנסיה ולא מודעים לכך שניתן את הפטור רטרואקטיבי מיום הפרישה לפנסיה על ידי הגשת דוח למס הכנסה לשנים מיום הפרישה עד לשנה שקיבלו את הפטור.

אם  החלטתם לנצל את שעות הפנאי שלכם וללמוד לתואר אקדמי, תוכלו לקבל החזר מס מסויים על סיום התואר  בשנה העוקבת.

גמלאים שהם עולים חדשים זכאים להקלות מיסים מיוחדות, וכדאי לבדוק האם מגיעים להם החזרי מס בשל כך.
במידה והחלטתם להשכיר את דירתכם ולעבור לדיור מוגן או בית אבות, מגיע לכם פטור מדמי השכירות שאתם מקבלים . דרך אגב, אם החלטתם למכור את דירתכם כדי לעבור לדיור מוגן, תהיו זכאים להחזר ממס שבח על מכירת הדירה. אם, למשל, מכרתם דירה ושילמתם מס של 25%-48%, הרי שעקב שיעורי המס הנמוכים יותר להם זכאים גמלאים תוכלו לקבל החזרי מס משמעותיים.

קיימים החזרי מס לגמלאים בגין נכות. נכים בשיעור של 90-100% זכאים לעיתים קרובות לפטור מלא ממיסים על כל הכנסותיהם. אם עברתם  חלילה התקף לב, שבץ או חליתם במחלה ניוונית ,דמנציה, פרקינסון, סכרת או מחלה קשה אחרת כלשהי, ונקבעו לכם אחוזי נכות של כ-90% ומעלה, תוכלו לקבל פטור ממס הכנסה, ואולי אף החזרי מס, עד 6 שנים לאחור.הרבה פנסיונרים לא מודעים לכך שזכאים לפטור ממס בגין נכות גם בגיל הפנסיה.

ניצולי שואה זכאים לפטורים והקלות מיוחדים ממס, הנוספים (ולא מחליפים) את הפטורים הרגילים להם זכאים פנסיונרים. למשל, אם הם זכאים לקצבת נכות על פי חוק נכי רדיפת הנאצים, לא יחול עליה מס כלל. הקלה זו חלה הן על קצבת נכות ישראלית והן על קצבת נכות של מדינות זרות. אם אחוזי הנכות הם 90-100%, ניתן להגיש בקשה לפטור מלא ממס על כל ההכנסות מכל סוג שהוא, ואם שורד השואה מקבל תשלומי ביטוח לאומי ממדינה זרה, גם עליהם חלים פטורים.

בחוקי המיסוי של מדינת ישראל עילות נוספות לקבלת החזרי מס לגמלאים, כגון אשפוז במוסד סיעודי שלכם או של בני או בנות זוג, אי עבודה מכל סיבה שהיא של בני או בנות זוג, או שלבני /בנות הזוג הכנסה נמוכה. אם לבן/ בת הזוג נקבעה נכות מאובדן כושר/ נכות רפואית מעל 75 אחוז, בני הזוג והילדים יוכלו להוציא פטור ממס עבור הפקדות לפנסיה וקופות גמל.

מעבר לבדיקת הפרשי והחזרי המס להם אתם זכאים, משרד רואי החשבון הוותיק והמנוסה שלנו מציע תכנוני מס נוספים שכמעט בכל מקרה יכולים להפחית את שיעורי המס שאתם משלמים. אם אינכם עוסקים בתחום המיסוי, סביר להניח שתתקשו מאד להבין בעצמכם אם וכמה החזרי מס לפנסיונרים מגיעים לכם.
אנו פה לכל התייעצות ולכל שאלה. פנו אלינו טלפונית או במייל לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות או השאירו פרטים בתחתית העמוד ונחזור אליכם בהקדם האפשרי. 

חברת רואי חשבון פרלמוטר טמיר ייזום בע"מ - 03-5584442 ,052-2323094, בשעות 9:00 – 18:00 בערב, לא כולל שישי-שבת. מייל: ronen@pe-tamir.co.il

Coi בניית אתרים