החזר מס שבח לגמלאים

מכרתם את הדירה שלכם ואתם גמלאים? סביר להניח שמגיע לכם החזר מס משמעותי על מס השבח ששילמתם. מהו מס שבח ובאילו תנאים תהיו זכאים להחזרים עבורו?

מהו החזר מס שבח לגמלאים?

מס שבח הוא מס שנגבה בישראל על רווח הנובע ממכירת נכס נדל"ן על ידי רשות המיסים והוא חלק ממערכת המס הכללית במדינה. מטרתו להפיק הכנסות למדינה מעליית ערכם של נכסים נדל"ניים.

חישוב מס השבח מתבצע על פי ההפרש בין מחיר המכירה של הנכס למחיר הרכישה שלו, כאשר לעיתים ניתן להתחשב בשיפוצים או בהוצאות נוספות שהושקעו בנכס והשפיעו על עליית ערכו. לדוגמה, אם אדם רכש דירה ב-1,000,000 ש"ח ומכר אותה אחרי מספר שנים ב-1,500,000 ש"ח, הרווח שלו מהעסקה הוא 500,000 ש"ח. המס שייגבה יהיה על סכום הרווח הזה, לאחר התחשבות בפטורים והנחות המתאימים.

החזר מס שבח לגמלאים
בחוקי מס בישראל קיימים מספר פטורים והנחות הנוגעים למס השבח, במיוחד למי שמוכר את דירת מגוריו היחידה. למשל, אדם המוכר את דירת מגוריו היחידה אחרי שהתגורר בה תקופה הקבועה בחוק עשוי להיות זכאי לפטור ממס שבח.

בנוגע לגמלאים, קיימים מספר כללים שיכולים להשפיע על החיוב במס שבח, על קבלת פטור מלא ממנו או על החזר מלא או חלקי שלו. לדוגמה, גמלאים אשר מגיעים לגיל מסויים ומוכרים את דירת מגוריהם עשויים להיות זכאים לפטורים או לתנאים מועדפים בחישוב המס.

באילו מקרים יכול גמלאי לקבל החזר על מס השבח ששילם?

גמלאים בישראל יכולים לקבל החזר על מס השבח ששילמו במספר מקרים:

הפחתה בגין גיל: גמלאים מעל גיל 60 זכאים להפחתה בשיעורי מס השבח. לדוגמה, אדם בן 65 שמוכר נכס ברווח של 1,000,000 ש"ח ישלם מס שבח מופחת לעומת מוכר מתחת לגיל 60​​.

מקרים של ירושה ומתנה: אם נכס עבר לגמלאי בירושה או כמתנה והנכס הוא דירת המגורים היחידה של המוריש, ובמקרה שבחייו היה המוריש פטור ממס שבח במכירת הנכס, גם המוכר הגמלאי יהיה פטור​​. בנוסף, אם הדירה מועברת בירושה והמוכר הוא בן זוגו או צאצא של הנפטר, ומדובר בדירתו היחידה של המוריש, ייתכן פטור ממס שבח.

פיצול מס שבח בין בני זוג: ההטבה של פיצול מס שבח בין בני זוג בישראל היא אסטרטגיה חשבונאית שמטרתה להפחית את נטל המס על רווחים ממכירת נכסים. כאשר נכס נמכר ומפיק רווח (שבח), מס שבח עשוי להיגבות על רווח זה. פיצול מס שבח בין בני זוג משמעו שהרווח מהמכירה מחולק בין שני בני הזוג, כך שכל אחד מהם מתמודד עם חובת מס על חלק קטן יותר מהרווח. כאשר נכס משותף של בני זוג נמכר, הרווח מהמכירה יכול להיות חלוק באופן שווה ביניהם (אלא אם קיים הסכם אחר). כך, במקום שכל הרווח יחשב עבור אדם אחד ויכנס למדרגת מס גבוהה יותר, הרווח מחולק וכל אחד מבני הזוג משלם מס על חלקו בלבד. אם שילמתם מס שבח מלא ללא פיצול, יתכן שמגיע לכם החזר.

אי ניצול הטבות בדין: גמלאים יכולים לקבל החזר מס שבח במקרה של אי ניצול ההטבות המגיעות להם בדין כמו המקרים שצוינו כאן - במקרים של ירושה ומתנה, אי פיצול מס השבח בין בני זוג, אי ניצול הטבת הפחתה בשל פחת, בלאי או שיפוצים, ואי ניצול הטבות של ניכויי מס שונים​​.

האם גמלאים זכאים להחזר מס שבח על נכסים נוספים מלבד בית מגורים?

כן, גמלאים בישראל יכולים להיות זכאים להחזר מס שבח לא רק על דירת מגורים יחידה אלא גם על נכסים נוספים כמו קרקע, משרד, חנות וכדומה, בהתאם לתנאים מסוימים שנקבעים בחוק. כפי שהסברנו, הפטורים ממס שבח כוללים מקרים שונים כמו מכירת דירה שניתנה במתנה או דירה שהתקבלה בירושה​​. יתכנו נכסים נוספים שעבורם ניתן יהיה לקבל הטבות והחזרים במקרים מסויימים, ויש לבחון כל מקרה לגופו.

מהם התנאים לקבלת החזר מס שבח לגמלאים?

החזר מס שבח לגמלאים הוא הזדמנות חשובה לשיפור מצבם הכלכלי של גמלאים, במיוחד לאחר מכירת נכסים. החזר מס שבח לו זכאי הגמלאי מתקבל מחישוב ההפרש בין מהסכום ששילם לרשויות המס לבין הסכום שהיה אמור לשלם, בתלוי בנתונים האישיים והסיטואציה הספציפית שלו.

גם תושבי חוץ שמכרו נכס בישראל מעל גיל 60 זכאים להחזר מס שבח, בתנאי שהם בעלי הנכס שנמכר (למשל יורשים של תושבי ישראל שעברו לחוץ לארץ). ההטבות במס שבח מוענקות לגמלאים החל מגיל 60 ומעלה. כך, לדוגמה, גמלאי בן 65 שמוכר נכס ברווח של 1,000,000 שקלים ישלם מס שבח נמוך יותר מהנדרש מאדם צעיר יותר.

האם קיימות הגבלות זמן לבקשת החזר מס שבח?

כן, קיימות הגבלות זמן לבקשת החזר מס שבח. בדרך כלל, יש להגיש את בקשת ההחזר תוך פרק זמן מסויים מתאריך העסקה או מתאריך תשלום המס. זמן זה עשוי להשתנות בהתאם לחוקים ותקנות ספציפיים, ולכן חשוב לבדוק את המידע המדויק והעדכני ביותר. במקרים מיוחדים, ייתכן שיהיה ניתן לבקש החזר מס גם אחרי פרק זמן ממושך יותר מהנקבע בתקנות, אך הדבר תלוי בסיטואציה הספציפית. באמצעות מס הכנסה ניתן אפילו להגיש 7 שנים אחורה בתנאים מסויימים.

ומה עם תקנות חדשות הנוגעות להחזר מס שבח לגמלאים?

שינויי חוק ותקנות מס מן השנים האחרונות היטיבו והקלו מאד על גמלאים בכל הקשור לאפשרויות לקבלת החזרי מס באופן כללי, והחזר תשלומי מס שבח באופן ספציפי. תקנות חדשות יכולות להשפיע על החזר מס שבח לגמלאים בכמה דרכים – הן יכולות לכלול שינויים בקריטריונים לזכאות להחזר, שינוי בגובה ההחזר שמוענק, או תיקונים בהליך הבקשה והמימוש של ההחזר. כדי להבין את השפעת התקנות החדשות על כל מקרה פרטני, מומלץ לפנות לרואה חשבון למומחה בתחום המס. מכיוון שהתקנות והחוקים בתחום זה עלולים להשתנות מעת לעת, חשוב לעמוד על המידע המעודכן ביותר על מנת להבטיח שימוש נכון ויעיל בזכויות המס שלכם.
 
מסתבכים עם כל התקנות והוראות החוק? אנו מבינים ורוצים לעזור. צוות משרד רואי החשבון פרלמוטר-טמיר-ייזום מורכב מיוצאי רשויות המס ומתמחה במיוחד בתחום הרחב והמורכב של החזרי המס. נשמח לקבוע עמכם פגישה ראשונית לבדיקת זכאותכם להחזרים. פנו אלינו או השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.


אולי יעניין אתכם גם - 

קיזוז הפסדי הון מניירות ערך

Coi בניית אתרים