החזרי מס לגמלאים בגין נכות בגיל הפנסיה או מעל גיל 60


פנסיונרים רבים מאמינים שאם הם מקבלים קצבת זקנה מביטוח לאומי, הם לא זכאים להקלות או הטבות מס נוספות בגין נכות, ואינם מודעים לכך שקיים שיש פטור ממס שניתן לקבל גם כגמלאים או לאחר גיל 60. למעשה, אם אתם או בני זוגכם מתקרבים לגיל הפנסיה או כבר נמצאים בו ומתמודדים עם נכות באחוזים שונים, אתם עשויים להיות זכאים להקלות מס המיועדות להקל על הנטל הכלכלי ולאפשר לכם חיים בכבוד ובביטחון כלכלי גבוה יותר. כשמדובר בנושא של מיסוי והחזרי מס, רבים מאיתנו עשויים להרגיש אבודים ביער הסבוך של החוקים והתקנות. עבור אנשים בגיל הפנסיה שהם בעלי אחוזי נכות, המצב עשוי להיות אף יותר מורכב. בשלבים אלה של החיים, כשהנטל הפיננסי והחששות לעתיד מתעצמים, הבנה נכונה וניצול מרבי של זכויות המס הם לא רק חשובים - הם קריטיים. ננסה להסביר מה מגיע לגמלאים או לאנשים מעל גיל 60 בגין נכות:
החזרי מס לגמלאים בגין נכות


בין אם אתם מתמודדים עם נכות בעצמכם או שותפים לחייהם של בני זוג בעלי נכות, ידע נכון ומקצועי בנושא מיסוי יכול להיות משמעותי בשיפור איכות החיים שלכם. בניגוד למה שאתם אולי סבורים, תהליך הפטור מתבצע דרך מס ההכנסה ולא דרך הביטוח הלאומי, וכדאי להכיר אותו. אז בואו נלמד יחד כיצד לנצל את כלל ההטבות המס שמגיעות לכם, להבין את החוקים והתקנות הרלוונטיות, ולקבל החזרי מס שיעזרו לכם לבנות בסיס כלכלי איתן.

קריטריונים של החזרי מס לגמלאים בגין נכות בגיל הפנסיה או מעל גיל 60

בעולם המורכב של המיסוי, קיימים קריטריונים מדוייקים המגדירים את הזכאות להחזרי מס עבור אנשים בגיל הפנסיה או בעלי אחוזי נכות.

בישראל, גיל הפנסיה המוכר על ידי רשויות המס הוא 62-64 לנשים ו-67 לגברים. אך גם מעל גיל 60 ניתן לזכות להחזרי מס בגין נכות שלכם או של בן או בת זוג. כדי להיחשב כזכאי להחזרי מס בגין נכות, יש להיות בעל אחוז נכות שהוגדר על ידי המוסד לביטוח לאומי. ככל שאחוז הנכות גבוה יותר, כך עשויות להיות ההטבות נרחבות יותר. אחת ההטבות העיקריות היא פטור ממס הכנסה, אשר מחושב בהתאם לאחוז הנכות ולגובה ההכנסה. ייתכנו הטבות נוספות, כמו פטור מתשלום ביטוח לאומי, הנחות במיסים מקומיים והטבות בתחום הרווחה והבריאות אשר תלויות בסטטוס הנכות. כדי לקבל את ההטבות, יש להגיש מסמכים רלוונטיים לרשות המיסים, כולל אישורי נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

ניתן לקבל החזרים נוספים על הכנסות פסיביות (למשל אם לא משלמים מס על הפנסיה) שחייבות במס, כולל שכר דירה, רווחי הון, ניירות ערך, ריבית מפקדונות ועוד, ולא רק על הכנסה מעבודה. כלומר, מי שהכנסתם מעבודה נמוכה, יכולים לנצל את הפטור ממס  להכנסות פסיביות אחרות (ניתן לקבל החזר ממס על הכנסות פסיביות גם ללא הפטור עקב שינוי בחישוב המס לאחר גיל 60). עבור הכנסות פסיביות יש פטור ממס על כל ההכנסות עד תקרה שמתעדכנת כל שנה.

בנוסף להחזרי מס כתוצאה מהפטור על המס, תושבי ישראל שכלכלת בן/בת זוגם עליהם זכאים לנקודת זיכוי נוספת במס הכנסה אם לאחד מבני הזוג נקבעה נכות רפואית בשיעורים מסויימים. ההטבה ניתנת לבני זוג נשואים בלבד ולא לידועים בציבור, ושוויה הוא 2,820 ₪ לשנה ו-235 ₪ לחודש (בעת הזו). אם בני הזוג מבקשים לערוך חישוב מס בנפרד לכל אחד מהם ולא חישוב מאוחד לשניהם, תינתן רק חצי נקודת זיכוי (בשווי 1,410 ₪ לשנה ו-117.5 ₪ לחודש, נכון לשנה זו).

מבחינת סוגי הנכויות, מדובר על מקרים בהם בן או בת הזוג עיוורים, חירשים אחד ו/או אחד מבני הזוג מקבל קצבת נכות, עם נכות רפואית בשיעור 100% על ליקוי אחד או 90% לפחות בחישוב משוקלל של כמה ליקויים, או שלבן הזוג הנכה נקבעה נכות רפואית בשיעור 90% לפחות (כאשר בחישוב משוקלל של כמה ליקויים, אחד מהם צריך להיות בשיעור 40% לפחות).

הנכות צריכה להיקבע למשך 185 ימים לפחות לפי אחד מהחוקים הבאים: חוק הנכים (תגמולים ושיקום) (נכי צה"ל וכוחות הביטחון), חוק נכי המלחמה בנאצים, חוק נכי רדיפות הנאצים (ניצולי שואה המקבלים תגמול ממשרד האוצר), חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה (נפגעי פעולות איבה), חוק לפיצוי נפגעי גזזת (נפגעי גזזת), חוק הביטוח הלאומי (פגיעה בעבודה, נכות כללית או פגיעה במהלך התנדבות).

אם נקבעה לבן או בת הזוג נכות מאובדן כושר עבודה או נכות רפואית מעל 75 אחוז, ניתן לשני בני הזוג ולילדיהם להוציא פטור ממס עבור הפקדות לפנסיה וגמל או לפדות קופות גמל ופנסיות ללא תשלום מס כלל לשם מימון סיוע רפואי להורים. מי שמכר נכס ושילם מס שבח באותה שנה עשוי להיות זכאי אף הוא לפטור ולהחזר מס. אם החלטתם להשכיר את דירתכם ולעבור לדיור מוגן או לבית אבות עקב נכותכם ושילמתם 10% מס על הדירה שגרתם בה והשכרתם לצורך מימון בית האבות, ניתן לקזז מן המיסים את הוצאות התשלום לדיור ולחסוך הרבה מס מדי חודש.

במידה ומשלמים מס, ניתן לקבל החזר עד שש שנים אחורה, ואם ישנן הכנסות פסיביות אחרות כמו מס שיורד בבנק מרווחי ניירות ערך וריבית או שכר דירה חייב במס, ניתן לקבל החזרי מס ממסלולים אלו (במקרים מסויימים גם ללא נכות). את כל ההטבות הקבועות בחוק ניתן להשיג באמצעות בקשה להחזר מס הכנסה אחרי תום שנת המס, או באמצעות הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה - למי שמחויבים בהגשת הדו"ח.

כמה דוגמאות אפשריות להמחשה

מרים, בת 65, עם אחוז נכות של 90%, עשויה להיות זכאית לפטור ממס הכנסה עד סכום הכנסה מסויים, ולהטבות נוספות במיסים מקומיים והנחות בשירותים רפואיים. יעקב, בן 68, שאשתו בעלת אחוז נכות של 90%, זכאי לניכויים מסויימים ממיסים ולהחזרי מס עבור הוצאות הקשורות לטיפול באשתו. יוסי, בן 62, עם אחוז נכות של 90%, זכאי להחזרי מס עקב הוצאות רפואיות, וכן להקלות בחישוב מס ההכנסה מעתה והלאה.

לעיתים קרובות, בני זוג שנכנסים למצב של דמנציה מתקדמת או למצב סיעודי אינם מודעים לכך שהם זכאים לפטור ממס. באמצעות הכרת זכויותיכם ועל ידי יישום נכון שלהן, אתם יכולים להבטיח שתהנו מכל הטבות המס שמגיעות לכם ולבני או בנות זוגכם בשלבים אלו של החיים. ידע זה הוא לא רק כלי כלכלי - הוא כלי לשיפור איכות החיים ולהבטחת עתיד כלכלי בטוח ויציב יותר.

מהם התנאים לזכאות?

תנאי הזכאות כוללים הכנסה חייבת במס, נכות לצמיתות או נכות זמנית למשך 185 יום לפחות, ונכות בשיעורים מסויימים לפי חוקים רלוונטיים ספציפיים​​.
על פי החוק, חלה זכאות לאנשים עם נכות בשיעור של 90% לפחות או למקבלי קצבת נכות עם דרגת נכות של 100% או 90% בחישוב משוקלל​​.

עבור נכויות שנקבעו ל-365 יום ומעלה, התקרה השנתית לפטור ממס על הכנסה מיגיעה אישית היא 661,200 ₪ או 430,800 ₪, בתלוי בסוג הנכות. במקרים של נכות לתקופה של 185-364 יום, התקרה היא 79,320 ₪​​​​. הפטור מתייחס גם להכנסה שלא מיגיעה אישית במקרים שההכנסה מיגיעה אישית נמוכה מהתקרה​​.
 
אם אינכם עוסקים בתחום המיסוי, סביר להניח שתתקשו מאד להבין בעצמכם אם וכמה החזרי מס לגמלאים בגין נכות באמת מגיעים לכם. כדי לא להסתבך, עדיף לפנות לגורם מקצועי מומחה בנושא שמכיר היטב את סבך התקנות ואת רשויות המיסים.
​​​​​​​
משרד רואי החשבון הוותיק והמנוסה שלנו כולל צוות עובדים לשעבר ברשויות המיסים. הוא מציע תכנוני מס נוספים שכמעט בכל מקרה יכולים להפחית את שיעורי המס שאתם משלמים.

אנו פה לכל התייעצות ולכל שאלה. פנו אלינו טלפונית או במייל לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות או השאירו פרטים בתחתית העמוד ונחזור אליכם בהקדם האפשרי. 
חברת פרלמוטר טמיר ייזום בע"מ - 03-5584442 ,052-2323094, בשעות 9:00-18:00 בערב, לא כולל שישי-שבת. מייל: ronen@pe-tamir.co.il
 

Coi בניית אתרים