בדיקת החזר מס – מהי ומדוע היא חשובה?

מדי שנה, עם סיום שנת המס, אנשים רבים מגישים דוחות לרשויות המס כדי לדווח על הכנסותיהם ולשלם או לקבל החזרים של מס. אולם, מחקרים מראים שלמעלה ממחצית מהאנשים אינם טורחים לבצע בדיקת החזר מס לפני הגשת הדוח. התוצאה היא שהם מפסידים כסף רב מבלי לדעת!

בדיקת החזר מס היא הליך שבו אדם בודק האם הוא זכאי להחזר כספי ממס הכנסה, ובאיזה סכום. בבדיקה ניתן לגלות אם שילמת יותר מדי מיסים במשך השנה ולקבל החזר על התשלום העודף, או אם לא דרשת נקודות זיכוי והטבות שהגיעו לך על פי חוק.

במאמר זה נסביר מהי בדיקת החזר מס ומדוע כדאי לבצע אותה, נפרט מהן הסיבות העיקריות לקבלת כספים חזרה מהמס, ונסקור כיצד מבצעים את הבדיקה צעד אחר צעד. כמו כן נזהה טעויות נפוצות שאנשים עושים ונמליץ על דרכים להימנע מהן בעתיד.

ביצוע בדיקת החזר מס נכונה ומדוייקת יכול לחסוך למשפחה ממוצעת מאות ואף אלפי שקלים בשנה. אנו מקווים שהמידע כאן יעזור לכם למקסם את ההחזר שתקבלו השנה מהמס!

בדיקת החזר מס

סיבות לבצע בדיקת החזר מס

ישנן סיבות רבות וטובות מאד לבצע בדיקת החזר מס בכל שנה לפני הגשת הדוח לרשויות.

איתור החזרים שלא נדרשו

רבים לא מודעים לכך שהם זכאים לאלפי שקלים בהחזרי מס מדי שנה מהרשויות. לדוגמה, אם עברתם הכשרה מקצועית או שסיימו לימודים לתואר שעלתה לכם אלפי שקלים, אתם זכאים בתנאים מסויימים להחזר מס. אלו הן רק שתי דוגמאות להטבות שרבים פשוט לא יודעים שהן קיימות. בדיקה שנתית תאפשר לכם לאתר הזדמנויות כגון אלה ורבות נוספות.

מניעת טעויות בדיווח לרשויות המס

טעויות במילוי הדוח וחוסר דיוק בדיווח עלולים לגרום לתשלום מוטעה של מס. טעויות בנתונים שמדווחים לרשויות המס הן שכיחות למדי, במיוחד בקרב אנשים שממלאים לבד את הטפסים. לעיתים נופלת טעות בסכום ההכנסה או במספר הילדים המדווח, ולעיתים לא דיווחתם על כך שילדכם אובחן כלקוי למידה, או בעל לקות אחרת. כל טעות עלולה לגרום לתשלום יתר של אלפי שקלים מיותרים! בדיקה מקיפה טרם הדיווח תסייע לכם להימנע מטעויות ולחסוך כסף רב. רואה חשבון יכול לסייע באיתור ותיקון טעויות לפני הגשת הדו"ח.

איתור ניכויים עודפים

בשל העובדה שחישובי המס בישראל הם שנתיים, ייתכן ששילמתם יותר מדי מס מראש במשכורת או בפנסיה. ייתכן מצב שבו המעסיק שלכם ניכה ממשכורותיכם יותר מדי מס או ששילמתם מס גבוה מדי על הכנסות מנכסים. זה קורה לא פעם גם בהכנסות משכ"ד, מריביות ודיבידנדים. בדיקת החזר המס תעזור לכם לזהות מקרים כאלה ולהשיב לעצמכם את הכסף העודף ששולם ללא צורך.

מיצוי הטבות וזיכויים המגיעים על פי חוק

קיימות מגוון הטבות מס וזיכויים שניתן לנצל, כגון בגין תרומות למוסדות ציבור, השקעות בקרנות פנסיה, ועוד. על מנת ליהנות מהן יש לדעת על קיומן ולדרוש אותן בדוח השנתי. בנוסף להחזרים ישירים, החוק מאפשר קבלת הטבות וזיכויי מס בתחומים רבים. למשל, אם תרמתם כסף למוסדות ציבוריים, אתם זכאים להטבות בגובה אלפי שקלים. תושבי יישובים מסויימים זכאים גם הם להנחות במס. על מנת ליהנות מהטבות אלה ולמצות את כל הזכויות המגיעות לכם יש לכלול ולדווח עליהן בדו"ח השנתי לרשויות המס.

איך מתבצעת בדיקת החזר מס

אנשים רבים חוששים מבדיקת החזרי מס, מכיוון שהם חוששים "להסתבך" עם רשויות המס ולהגיע למצב של תשלומים נוספים. לכן כדאי שתדעו שלמעשה אין כמעט כל סיכון כזה כאשר הן מתבצעות על ידי גורם מוסמך, מקצועי ואחראי. כמעט תמיד הבדיקה מעלה אפשרות להחזר מס כלשהו, כאשר הבדיקה עצמה מתבצעת ללא עלות ואיש המקצוע או החברה פועלים עבור אחוזים מן ההחזר. לכן זה גם האינטרס שלהם לגלות את כל החזרי המס המגיעים לכם. במקרים הנדירים בהם מתגלה חוב לרשויות המס, ניתן לוותר על הגשת הדו"ח ובקשת החזרים.

הצעד הראשון בביצוע בדיקת החזר מס הוא איסוף כלל המסמכים והנתונים הרלוונטיים. אלו יכולים לכלול טפסי 106 מכל המעסיקים שהיו לכם במהלך השנה, טופסי 867 מבנקים וגופים פיננסיים אחרים עם פירוט הכנסותיכם מריביות, מניות והשקעות אחרות, חשבוניות וקבלות על הוצאות, אישורי הכנסה ממקורות נוספים ועוד. חשוב לאסוף את כל הטפסים הקשורים לשנת המס הנוכחית, ואם לא עשיתם זאת עדיין - אף משנים קודמות, שכן ניתן לבקש החזרי מס עד 6 שנים רטרואקטיבית.

לאחר איסוף המסמכים, יש לעבור שורה-שורה על כל ההכנסות והניכויים, ולוודא שמיציתם את מלוא הזכויות וההטבות המגיעות לכם על פי חוק. ישנן רשימות מסודרות של הטבות מס לפי נושאים כמו השכלה, בריאות, תרומות, ילדים, ועוד. יש לעבור על כל אחת מהרשימות הללו ולבדוק התאמה למצבכם האישי.

רואי חשבון מבצעים בדיקת החזר מס מקיפה ומעמיקה זו עבור לקוחותיהם. הם ממיינים את כל הנתונים באופן שיטתי ובונים תמונת מצב ברורה ומפורטת של הכנסות הלקוח והוצאותיו במהלך השנה. בהתבסס על הנתונים, רואה החשבון עורך בדיקה מעמיקה של זכויותיכם להחזרים, ניכויים, זיכויים ופטורים על פי חוק. הוא מוודא שכל זכות שיש לכם מוצתה באופן מלא. לבסוף, רואה החשבון ממלא עבור הלקוח את טופסי הדוח השנתי לרשויות המס. במקרים רבים, כאמור, עלות עבודתו של רואה החשבון משולמת כאחוזים מהחזרי המס.

צעד חשוב נוסף הוא ביצוע השוואה מפורטת לדו"חות מס שהוגשו בשנים קודמות, ובדיקה אם קיבלתם בעבר את מלוא ההחזרים וההטבות להם אתם זכאים. ישנם מצבים רבים בהם מגיעות הטבות רטרואקטיביות על שנים עברו, וכדאי לבדוק זאת.

בנוסף לבדיקה ידנית, כיום נעזרים חלק מרואי החשבון בתוכנות מחשב מתקדמות הבודקות ומזהות באופן אוטומטי החזרי מס פוטנציאליים. התוכנות סורקות את הנתונים ומיידעות על כל הזדמנות להחזר נוסף או מיצוי זכויות. שימוש בתוכנות כגון אלה יכול להגדיל משמעותית את סכום ההחזר שתקבלו.

טעויות נפוצות ואיך למנוע אותן

קיימות מספר טעויות נפוצות שאנשים עושים בתהליך מילוי הדו"ח השנתי לרשויות המס. הבנת הטעויות ומניעתן יכולות לחסוך כסף רב. דוגמאות לטעויות נפוצות יכולות להיות אי דיווח על הכנסות ממשכורת שנייה או הכנסה נוספת, אי דיווח נכון על סכומי החזר ממס שנתקבלו מראש, טעויות בסכומים ששולמו לביטוח לאומי, ועוד. טעות שכיחה נוספת היא אי ניצול זכויות והטבות כמו ניכוי בגין תרומות, החזר עבור הוצאות השכלה ולימודים או זיכויים להורים לילדים קטנים. למשל, שרה הוציאה השנה כ-8000 ש"ח על תואר ראשון, אך שכחה לדרוש בחזרה 35% מהסכום כהחזר מס. כך איבדה אלפי שקלים להם היא זכאית מהרשויות.

הטעויות יכולות לנבוע מחוסר ידע, שכחה או חוסר תשומת לב לפרטים. הקפדה יתרה ורישום כל פעולה הקשורה לכספים יכולה למנוע אי נעימויות מיותרות מול רשויות המס. וגם במקרה הזה הזול עולה ביוקר. היעזרות באיש מקצוע יכולה לחסוך המון טעויות ולמנוע כל סיכון להסתבכות.

המלצות לדיווח נכון ומלא בעתיד

אחת ההמלצות החשובות היא לשמור בצורה מסודרת על כל קבלה ומסמך הקשור להוצאות והכנסות במהלך השנה.  לדוגמה, רינה תרמה לעמותות באלפי שקלים. עליה לשמור את הקבלה בתיקייה ייעודית למסמכי מס, יחד עם כל יתר הקבלות שנאספות עם הזמן. כך תוכל בסוף השנה לאתר בקלות את כל המסמכים הרלוונטיים לצורך בדיקת החזר המס השנתי.
המלצה חשובה נוספת היא לעבור בסוף כל שנה על רשימות מפורטות של הטבות המס והניכויים השונים שניתן לדרוש מהרשויות. יש לבדוק באמצעות הקבלות והמסמכים אילו מההטבות מתאימות למצב האישי באותה שנה ולדרוש אותן בדו"ח. המלצה זו בלבד יכולה להניב מאות או אלפי שקלים נוספים מדי שנה.
 
לסיכום, ביצוע בדיקת החזר מס שנתית היא פעולה פשוטה יחסית שיכולה להניב חיסכון של מאות ואף אלפי שקלים למשפחה ממוצעת. הצוות של חברת פרלמוטר-טמיר-ייזום בע"מ כוללת יוצאי רשויות המיסים המומחים בכל תקנות המס הישראליות ובכל ההטבות והזכאויות. אנו מבצעים בדיקת החזר מס למאות לקוחותינו מדי שנה, ומצליחים להשיג עבורם החזרים יפים. פנו אלינו לייעוץ ללא עלות בנושא.
 

Coi בניית אתרים