אוטיזם


אבחנה של אוטיזם מתייחסת למצב התפתחותי נוירולוגי בו ישנם ליקויים ביכולת של האדם לתקשר עם החברה והסביבה, בעיות התנהגות ומספר מצומצם של תחומי עניין אשר חוזרים על עצמם. אוטיזם מופיע בדרגות חומרה משתנות, ישנם מקרים בהם בעזרת הטיפול המתאים ניתן יהיה לאפשר לאדם לנהל אורח חיים עצמאי. נציין כי קיימים גם מקרים בהם יהיה צורך בסיוע וליווי צמוד במשך כל החיים.
ילדים ומבוגרים הסובלים מאוטיזם מתקשים לתקשר בצורה תקינה ונורמטיבית עם הסביבה, לשתף פעולה עם הזולת, לקרוא נכון סיטואציות חברתיות ולהתמודד עם סביבה עשירה בגירויים. ייתכנו מקרים בהם האוטיסט מגלה סף רגישות גבוה לצלילים, טעמים, ריחות או מגע, דבר המעורר בו תחושות מצוקה של ממש בעקבות חשיפה לסביבה נורמטיבית.


התמודדות עם הורות לילד עם אוטיזם

אין כל ספק כי ילדים הסובלים מאוטיזם בדרגת חומרה זו או אחרת מתמודדים עם קשיים, עליהם להתאמץ הרבה יותר בכדי לתפקד בחברה הנורמטיבית ולבצע פעולות יומיומיות שגרתיות. הורים לילדים אלו מתמודדים גם כן עם קשיים משמעותיים, הורה לילד אוטיסט מתמודד עם דאגות רבות, חששות, קשיים ודרישות של הסביבה למתן הסברים וסיוע מתאים להשתלבות של הילד במסגרות חברתיות, לימודיות ותעסוקתיות.
הליך מימוש זכויות הורים לילד אוטיסט מתחיל בהליך אבחון מלא, ממשיך בפנייה אל משרד הרווחה למטרת הכרה ודורש לעתים גם מינוי של אפוטרופוס. החוק בישראל קובע גמלאות, קצבאות והטבות נלוות לילדים אוטיסטים, הילד זכאי להטבות בתחום הבריאות, החינוך והתעסוקה. ההורים זכאים להטבות הבאות לידי ביטוי בזכאות לימי מחלה נוספים, מימון מסגרות לימוד מתאימות לילד, זיכוי של נקודות במס הכנסה בעקבות ילד קטין או בוגר עם מוגבלות ועוד. נציין כי הזכאות להטבות השונות נבחנת באופן נקודתי בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק.

Coi בניית אתרים